Noni ja Noni mahl

Austraalias, Fidži saartel, Havail, Indias, Uus-Meremaal, Malaisias, Vietnamis ja Tahitil tuntakse metsikult kasvavat noni taime juba üle 2000 aasta. Tema botaaniline nimi on Morinda citrifolia. Eriti just Polüneesias hinnatakse noni mahla kui väärt kodust ravimit. Ka nonitaime lehtedel, õitel ja juurtel on palju erinevaid kasulikke omadusi. Nonitaime vili on polüneesia kultuuri lahutamatu osa, aastasadu on jutustatud rikkalikult lugusid sellest kartulisuurusest, imetabasest viljast, mida kohalikud „taimede kuningannaks“ kutsuvad.

Viimasel aastakümnel võib erinevaid noniprodukte ka läänemaailmas leida, seda eelkõige USA-s, Uus-Meremaal ja Euroopas. Sõltumatute ülikoolide ulatuslikud uuringud on kinnitanud, et noni näol on tegemist kõige olulisema avastusega looduslike toidulisandite vallas aastakümnete lõikes.

Dr. Solomoni uuring 10 000 patsiendi hulgas

Järgnev statistiline hinnang noni toime kohta pärineb aastast 1998. Dr. Neil Solomon koostöös 40 arsti ja loodusravitsejaga testis noni toimet 10 000 patsiendi seas. Solomon on arst, New York Times-i bestselleri autor, L.A Times-i tervishoiu-kolumnist ja CNN- TV tervishoiu-kommentaator. Ta oli Maryland-i (USA) tervishoiuminister ja on õppinud John Hopkinsi ülikoolis.

Teadusuuring kinnitas 58-91 % patsientide tervise paranemist:

Xeronin- hiljuti avastatud superensüüm

Noni viljas on erakordselt kõrge pro-xeroniini kontsentratsioon, mis on xeroniini alkaloidi eelaste, ning vähesel määral sisaldab ta ka xeroniini ennast. Inimorganism muundab proxeroniini eluliselt vajalikuks xeroniini alkaloidiks.

30 aasta eest avastas dr. Ralf Heinicke aktiivse pro-xeroniini substantsi ja xeroniini moodustamiseks vajaliku ensüümi proxeronaasi. Ta tegi kindlaks xeroniini tähtsuse proteiinide aktiveerimisel, toitainete omastamisel ja rakujagunemisel.

Pro-Xeroniini, tuntud ka kui aktiivne saateaine ananassi-ensüüm bromelaanile, leidub ka ananassis, papaias ja aloe vera mahlas, seda aga vaid väga väikestes kogustes. Nii sisaldab noni 800 korda rohkem proxeroniini, kui ananass.

Xeroniini-puudus põhjustab rakusisese ainevahetuse halvenemise. Regulaarne pro-xeroniini manustamine, mida leidub kontsentreeritult nonimahlas, parandab oluliselt keha enda xeroniini-produktsiooni ja rakkude toitainetega varustamist.

Xeroniini peamised omadused

1. Xeroniin toimib essentsiaalse koensüümina

Essentsiaalse koensüümina on Xeroniini peamiseks funktsiooniks proteiinide aktiveerimine ja reguleerimine. Proteiinid on elusorganismi ehitsukivid ja funktsioonide kandjad. Kuna iga proteiin mõjutab kehas erinevaid funktsioone, kutsub xeroniin Heinickese sõnul esile terve rea füsioloogilisi reaktsioone.

Huvitaval kombel on ka üks teine alkaloid (nikotiinhape), üks tähtsaim osa vesinikku ülekandvast koensüümist NAD-st. Oletatakse, et xeroniin etendab proteiinisünteesis vesiniku ülekandmisel olulist rolli. Koensüümid on ensüümide essentsiaalsed osad, katalüsaatorid, ilma milleta ei ole ükski elutegevus võimalik.

2. Xeroniin toimib neuromodulaatorina:

Xeroniin mõjub valuvaigistavalt ja tujutõstvalt, kuna toetab endorfiinide ( kehaomaste õnnehormoonide) tootmist ning sensibiliseerib närvirakkude retseptoreid endorfiinide vastuvõtmiseks. Kõrgete annuste puhul saavutati 75% morfiumsulfaadi valuvaigistavast toimest.

Endogeense alkaloidina ei tekita xeroniin sõltuvust, vaid aitab isegi sõltuvustest vabaneda. Sarnased alkaloidid nagu morfiin, kofeiin ja nikotiin mõjuvad kehavõõra asendus-xeroniinina oluliselt nõrgemana ja põhjustavad mitmeid kõrvaltoimeid.

Mitme koostisosa harmooniline sünergia

Noni sisaldab ka mitmeid teisi aktiivseid substantse, nagu näiteks antrakinoone (seedimist soodustavaid mõruaineid), damnakantaali (mõjub vähirakke pidurdavalt), skopoletiini (reguleerib vererõhku), serotoniini (neurotransporter, mõjub antidepressiivselt ja sünergeetiliselt proxeroniiniga), polüsahhariide ja vitamiine.

Hästi toimiv rakuainevahetus on üks peamisi eeldusi keha enda tervenemismehhanismidele.

Noni peamised omadused

Kõrvaltoimed ja vastastikune mõju

Manustamine

Noni tuleks võtta alati tühja kõhuga, siis ei kahjusta teda seedeensüümid. Noni ei tohiks kunagi nikotiini ega kofeiiniga manustada. Need toimivad xeroniini aseainena ja takistavad xeroniini omastamist (kompetitiivne pärssumus).

Kõige parem oleks nonitablette kombineerida antioksüdantidega, eriti bioaktiivse C-vitamiiniga.

Dr. Solomoni soovitused annustamiseks

Annustamine sõltub väga olulisel määral konkreetsest nonist. Üks teelusikatäis (6-7g) külmkuivatatud Noni Premiumi vastab 4 -le supilusikatäiele (65ml) nonimahlale.

Testdoos: 3 päeva järjest 2 spl nonimahla või üks mõõdukas teelusikatäis Noni Premiumi ½ tundi enne hommiku- ja õhtusööki.

Ülesehitav doos 1. kuu jooksul: 1 kuu jooksul 4 spl nonimahla või 1 kuhjaga teelusikatäis Noni Premiumi ½ tundi enne hommiku- ja õhtusööki.

R..idoos 2. -6. kuul: 2-6 kuud 4 spl nonimahla või 1 kuhjaga teelusikatäis Noni Premiumi ½ tundienne hommikusööki ja 2 spl nonimahla või 1 tl Noni Premiumi enne õhtusööki.

Tasethoidev doos alates 7. kuust: 2 spl nonimahla või 1 mõõdukas tl Noni Premiumi ½ tundi enne hommiku- ja õhtusööki.

Alla 16 -aastased lapsed võtavad poole antud kogustest.

Kui erandlikel juhtudel ei ole kuu möödudes mingeid märgatavaid muutusi enesetundes või tervises märgata, on tegemist suure vitamiinidefitsiidiga ja vaja võib minna suuremat nonikogust. Äärmuslikul juhul võib siis annust järkjärguliselt tõsta kuni 1L mahla või 100 grammi pulbrini päevas.

Milline noni on parim? Mida tuleks kindlasti silmas pidada?

Kui nonimahl taasavastati, sai selle kommertsiaalne väärtus avastajaile ruttu selgeks. Firmanime „Morinda“ all loodi võrkturustik (Multi-Level-Marketing) noni turustamiseks. Mahla kvaliteet ja toime on väga hea, samas on hind kahjuks suhteliselt soolane. Viljad pärinevad Tahitilt, mitte kaugel Prantsuse Polüneesiast, tuntud oma tolleaegsete aatompommikatsetuste poolest. Morinda eitab igasugust radioaktiivset saastatust, sellest hoolimata ei saa seda ka täiesti välistada. Selge on muidugi, et lühiajalise nonimahla tarbimise korral on kasutegur suurem, kui võimalik radioaktiivne annus. Sellegipoolest tuleks eelistada Havailt korjatud noni. Enamik ülikoolides läbiviidud noni-uuringuid on tehtud justnimelt Havailt toodud noniga.

Internetis võib leida suures koguses noni-pakkujaid, kvaliteedivahe on paraku tohutu. Mahla puhul tuleb kindlasti vaadata, et ta ei oleks veel pruunikaks värvunud. See on märk selle kohta, et oksüdatsiooni tõttu on proxeroniin juba suures osas hävinenud.

Peale selle tuleb veel silmas pidada, et erinevad mahlad pastöriseeritakse säilivusaja pikendamiseks. Selle käigus ei lähe väärtuslik alkaloid prxeroniin küll kaduma, aga teised tähtsad ensüümid, nagu näiteks proxeronaas ja vitamiinid, vähenevad oluliselt.

Ka kuumkuivatus ei ole samal põhjusel noni- töötlemiseks parim viis.

Kõige kõrgema kvaliteedi tagab külmkuivatus. Ainult sellisel viisil tagatakse vitamiinide täiel määral säilimine. Peale selle ei ole vaja külmkuivatatud noni peale avamist külmkapis hoida, kapslite kujul on neid ka väga mugav manustada.

Maitse poolest pole noni muidugi mingi hitt. Oma eripärase maitse tõttu kutsutakse teda ka „juustuviljaks“. Seetõttu ei müüda nonimahla pea kunagi puhtal kujul, vaid segatakse maitse parandamiseks teiste mahladega. Seeläbi muutub maitse natuke talutavamaks.