Vitamiini B1 ehk tiamiini, mida on vaja õige süsivesikute ainevahetuse tagamiseks.See toetab südant ja veresoonkonda, seedetrakti ja närvisüsteemi.
Parimateks B1-vitamiini allikateks on seemned, pähklid, nisuidud, pärm, sealiha, kaerahelbed, täisterapasta, leib, maapirn, astelpajumarjad, maks, kanafilee, täisterariis, lõhe, kaunviljad, kama, muna.
Vitamiini B2 ehk riboflaviini, mis tagab kudedehapnikuvarustusening süsivesikute ja valkude õige ainevahetuse.Soodustab organismi kudedehapnikuvarustust ja uuenemist, mõjutab nägemist.
B2 allikaks on pärmihelbed – päevavajaduse katmiseks piisab vaid ühest supilusikatäiest. Väga heaks allikaks on ka rikastatud taimepiimad, seened, mandlid, sojaoad ja mõned rohelised köögiviljad.
Vitamiini B3 ehk niatsiini (nikotiinamiid), tuntud ka PP-vitamiini nime all, mis osaleb mitmete organismi oksüdeerimise protsesside jaoks tähtsate keemiliste ühendite moodustamisel.Soodustab süsivesikute ja rasvate ainevahetust.Vajalik närvisüsteemi normaalseks talitluseks ja naha tervisele.
Allikateks on pähklid, seemned, maks, linnuliha, pärm, sea- ja veiseliha, kamajahu, muna, täisterariis, kala, kohupiim, kodujuust.
Vitamiin B4 ehk koliin on vajalik mitmete fosfolipiidide sünteesiks, näiteks letsitiini ja neuromediaator atsetüülkoliini normaalseks tekkeks. Inimorganismis on koliini kasutusalade valdkond lai – närviimpulsi ülekandes, müeliini ehituses, lipiidide ja kolesterooli metabolismis.
Allikateks muna, kalamari. sardiin, makrell, kapsas
Vitamiini B5 ehk pantoteenhapet, mis osaleb rasvhapete, valkude ja muude ühendite sünteesiks vajaliku koensüümi A (CoA) moodustamisel.Tähtis naha ja juuste tervisele.
B5-vitamiini lisatarbimine on kindlasti vajalik pikaaegse defitsiidi tunnuste ilmnemisel. Neil, kes tarbivad kestvalt ülemäära palju alkoholi ja kohvi, on selle vitamiini lisatarbimine õigustatud. Selle oskuslik ja adekvaatne manustamine võib ravi ühe komponendina olla efektiivne ka alkoholismi, depressiooni, tuberkuloosi, aneemia ja muude haiguste puhul.
Allikad -maks, pärm, pähklid, kala, kaunviljad, seened, munad, linnuliha.
Vitamiin B6 ehk püridoksiin osaleb peamiselt valkude ja rasvade ainevahetuses.See on hädavajalik kesknärvisüsteemi mediaatorite (serotoniini, dopamiini) sünteesiks, samuti osaleb see raua transportimises ja hemoglobiini moodustamises.Pürioksiin on vajalik närvisüsteemi normaalse talitluse tagamiseks, seedetrakti lihaste toonuse säilitamiseks, maksa normaalse talitlusening naha, silmade ja suuõõne tervise tagamiseks.
Vitamiin B7 ehk biotiin, tuntud ka H-vitamiini nime all, on tähtis koensüüm, mis osaleb rasva ainevahetuses.Vajalik rasvhapete ja glükoosi energiaks muutmiseks, aminohapete ja valkude sünteesis ja vitamiinide B1 ja C omandamiseks.Organism vajab biotiini rakkude kasvamise tagamiseks.Sellel on oluline roll naha, juuste ja küünte tervise toetamises.
allikad vitamiin B7: pärm, maks, šokolaadi, munakollane, sojajahu pähklid, sardiinid, mandlid, seened,lillkapsas, herned.
Vitamiin B8 Inositool on vajalik biomembraanides ja muudes struktuurides olevate fosfolipiidide (fosfatidüülinositoolid) sünteesil. Inositoolfosfaadid on olulised sekundaarsed vahendajad signaaliülekandes. Inositooli vajatakse juuste, luukoe ja seedetrakti limaskesta normaalseks arenguks. Inositool reguleerib ka kolesterooli metabolismi.Inositooli tuleb manustada koos tiamiini, riboflaviini, pantoteenhappe, C-, E- ja B12-vitamiini ning koliiniga
Allikad -neerud, süda, kartul, mais, tsitrusviljad, oad, pähklid.
Vitamiin B9 ehk foolhape (pteroüülmonoglutamiinhape) osaleb uute rakkude moodustamises ja aminohapete sünteesis.Soodustab ja reguleerib vereloome protsesse, soodustab kudede uuendamist.Foolhape osaleb punaste vereliblede tootmises ja reguleerib nende küpsemist.
Vitamiin B12 ehk tsüanokobalamiin on vajalik punaste vereliblede tootmises,DNA sünteesis, närvisüsteemi talitluses, kasvu- ja regeneratsiooniprotsessides.Omab tähtsat rolli vereloomeprotsessis.Vitamiin B12 toetab maksa talitlust ja soodustab raua imendumist organismis.
Vitamiin B17- mis on tuntud ka nimede all amügdaliin ja laetril tuntud ka tõhusa vähivastase toimega.
Vitamiini B17 molekul sisaldab kaks osa glükoosi (suhkrut), ühe osa bensaldehüüdi ja ühe osa tsüaniidi. Ained on lukustunud olekus, nagu keedusool, mis sisaldab naatriumi ja kloori.
Vitamiin B17 molekuli suudab lahti lukustada ja tsüaniidi vabastada ainult ensüüm nimega beta-glükosidaas. Kui B17 vee juuresolekul selle ensüümiga kokku puutub vabanevad mõlemad mürgised ained – tsüaniid ja bensaldehüüd. Seda lahtilukustavat ensüümi esineb piisavalt vähi rakkude juures, kus teda on väga suures koguses võrreles tavaliste, ehk tervete rakkudega. Vitamiin B17 lukustub lahti vaid vähi rakkude juured ning vabastab mürgid ja hävitades seeläbi vähirakke.
Terved rakud sisaldavad ensüümi rodanees, millel on võime neutraliseerida tsüaniidi, muutes ta kehale kasulikeks kõrvalsaadusteks. Rodaneesi on suurtes kogustes igas keha osas välja arvatud vähi rakkudes mis seetõttu on kaitsetud.
Aprikoosiseemnetes leidub kõige rohkem vitamiini B17
B-vitamiinid toimivad kõige paremini, kui neid tarbida koos.
Kasutatud algmaterjalid-ViaNaturale, Telegram, ökokaubamaja jne.
B17 kompleks koos Reishi ja C vitamiiniga, aprikoosi seemned
B50 kompleksvitamiin on mitme B- vitamiini konsentraat väga täpselt doseeritud vahekorras. Sellel vitamiinil on väga positiivne mõju väsimuse, depressiooni ja isutuse korral. B50 kompleksvitamiin aitab leevendada halba enesetunnet raseduse ajal, vähendab menstruatsioonivaevusi, vähendab juuste väljalangemist, leevendab aknet, aitab suunurkade lõhenemise ja enneaegse vananemise vastu.