Maks on organ, mis tegeleb sissesöödud ja imendunud toidust pärmseente, bakterite ja viiruste eemaldamisega, vastutab ka toksiinide, näiteks piimhappe, PCB, pestitsiidide, raskemetallide eemaldamise eest, vähendab ammoniaagi hulka kehas. Suurenenud soole läbilaskvus annab maksale lisakoormuse, sest seedumata toidust pärit toksiine ja allergeene satub vereringesse normaalsest rohkem.
HUVITAVAID FAKTE MAKSA KOHTA
• Maks on keha suurim organ.
• Maks täidab kehas üle 500 erineva keemilise funktsooni ja mõjutab peaaegu igat füsioloogilist protsessi.
• Maks filtreerib 2 liitrit verd minutis.
• Maksa poolt produtseeritakse palju rohkem soojust kui ükskõik millises teises keha osas.
• Maks on üks väheseid organeid, mis nii võimsalt regenereerub (taastoodab oma kudesid kahjustuse korral). Kui sellest on alles 25%, siis võib maks täielikult taastuda
• Maks toodab rohkem valke kui ükskõik milline muu organ kehas.
• Ülesöömine on peamine maksa alafunktsiooni põhjus, sest see paneb maksale suure koormuse ja ülekoormatud maks ei suuda kahjulikke aineid detoksifikeerida.
• Ainult maks puhastab verd.
• Maks on keha kõige aktiivsem detoksifikatsiooniga tegelev organ.
• Hiina arstid peavad teda keha kõige olulisemaks organiks, nimetades teda „Armee kindraliks“.
• Keegi ei saa elada ilma maksata.
MAKSA PEAMISED FUNKTSIOONID
• Salvestab ja mobiliseerib energiat.
• Kontrollib veresuhkrut.
• Reguleerib glükogeeni ainevahetust, ladustab glükoosi glükogeenina.
• Reguleerib rasvade ladustamist.
• Abistab seedimisel.
• Toodab sappi, mis aitab elimineerida jääkaineid ja imendada rasvu.
• Toodab uureat, uriini peamist koostisosa.
• Reguleerib vere hüübimist, tootes hüübimisfaktoreid.
• Toodab hormoone (mitte suguhormoone).
• Toodab kolesterooli (80% kolesteroolist kehas).
• Filtreerib verd.
• Elimineerib baktereid.
• Metaboliseerib tokiine.
• Ladustab A-, D- ja B12- vitamiini.
• Ladustab mineraale ja rauda.
• Toodab immuunfaktoreid.
• Jälgib ja toodab verevalke, et säilitada paljude keha kemikaalide taset.
Maksa metaboolne funktsioon
Süsivesikute ainevahetuses vastutab maks veresuhkru tasakaalu eest. Maks eemaldab üldisest tsirkulatsioonist üleliigsed lihtsuhkrud ja ladestab neid glükogeenina. Kohe, kui tekib suurem vajadus glükoosi järele, siis ladustatud glükogeen lagundatakse. Kui glükogeeni varud on ammendatud, siis on maks võimeline veresuhkru taseme säilitamiseks muutma aminohappeid glükoosiks.
Rasvade ainevahetuses oksüdeerib maks energia tootmiseks triglütseriide. Maksas sünteesitakse lipoproteiinid. Maks muudab üleliigsed süsivesikud ja valgud rasvhapeteks ja triglütseriidideks, mis seejärel transporditakse ja ladustatakse rasvkoesse. Maks sünteesib suuri koguseid kolesterooli ja fosfolipiide. Osad nendest pakitakse kokku lipoproteiinidega ja tehakse nii keha jaoks kättesaadavaks. Ülejääk eritatakse sapiga kolesteroolina või sapihapetena.
Valkude ainevahetuses lagundab maks desamineerimise protsessis aminohappeid. Maks vastutab asendatavate aminohapete sünteesi eest ja samuti ka plasmaproteiinide sünteesi eest. Albumiin, peamine plasma proteiin, sünteesitakse peaaegu täielikult maksas. Valkude ainevahetuse käigus vabaneb ammoniaak, mis muudetakse maksas uureaks. See on väga toksiline ühend ja kui seda kiiresti ja efektiivselt tsirkulatsioonist ei eemaldata, mõjub ta kesknärvisüsteemile kahjustavalt.
Kolesterooli ja veresuhkru kontroll
Maksas nii toodetakse kui detoksifikeeritakse kolesterooli. Kui seda vajatakse rohkem, siis seda toodetakse juurde, kui vähem, siis lagundatakse. Kolesterool on peamine hormoonide ülesehitusmaterjal. Keha kasutab seda suguhormoonide testosterooni, östrogeeni, progesterooni ja ka adrenaalhormoonide moodustamiseks. Rasvade seedmise jaoks toodab maks kolesteroolist sappi. Sappi toodetakse üle ühe liitri päevas. Enamus sellest imendub soolestikust tagasi, aga osa sellest lahkub kehast, viies kaasa maksa poolt eritatud toksiine.
Kindlustades õige maksa funktsiooni, kindlustad sa ka keha võime tasakaalustada kolesterooli, triglütseriidide ehk keharasvade ja veresuhkru ehk glükoosi sisaldust.
MAKS JA TERVISEPROBLEEMID
Allergilised, põletikulised, metaboolsed häired, krooniline väsimus, kroonilised infektsioonid, soolepõletikud, sclerosis multiplex, reumatoidartriit, skisofreenia ja hormonaalsed häired võivad olla tingitud maksa probleemidest või tekitada maksaga seotud probleeme.
Näiteks seostatakse hormonaalseid probleeme östrogeeni domineerimisega. Keha toodab östrogeeni ja säilitab tema tasakaalu läbi maksas toimuva ainevahetuse. Östrool, östradiool ja östriool on kõik tervise jaoks olulised. Maks kontrollib ühe muutumist teiseks ja nende lagundamist. Seega võib häire tekkida vaid probleemide tõttu maksas.
Maksa ülekoormus on ohtlik ajule, kuna aju ei saa hakkama toksiinidega. Seepärast puhastab maks vere nendest enne ajusse jõudmist. Autism, skisofreenia ja mälu langus on seotud halva maksa funktsiooniga. Kui maks ei suuda alkoholismi puhul alkoholiga toime tulla, hakkab see kahjustama aju.
Probleemid maksa detoksifikatsiooniga - kroonilise väsimuse põhjus?
Peamine osa detoksifikatsioonist kehas viiakse läbi maksa poolt. Maksa võib nimetada keha puhastavaks kojaks, mis tunneb ära miljonid potentsiaalselt kahjulikud kemikaalid ja valmistab neid ette elimneerimiseks või muudab neid vähemkahjulikeks. Ta paneb kokku aminohappeid, ladustab vitamiine ja mineraale, toodab kolesterooli ja sappi, kontrollib glükoosi ja rasvadega varustamist, tasakaalustab hormoone ja mängib olulist rolli immuunsuses, teda võib nimetada keha keemiliseks ajuks - retsükleerides, regenereerides ja detoksifikeerides tervise säilitamiseks.
Enamus inimesi arvab, et toit, õhk ja vesi on meie tervisele kasulikud, nad ei tea, et need sisaldavad ka nn. eksotoksiine. Väliskeskkonnast pärit toksiinidele lisaks toodab keha pidevalt juurde endotoksiine. Iga mõte, iga hingetõmme ja iga tegevus toodab kehale kahjututest ainetest toksiine, mida hävitatakse eksotoksiinidega sarnaselt.
Üks toidu talumatuse tekkepõhjusi võib peituda ülekoormatud maksas. Inimesed, kellel on palju talumatusi, söövad sama toitu mis terved, aga nende keha võib olla kaotanud võime sobimatut toitu detoksifikeerida.
Ka tervetel inimestel on toidu talumatuse testid positiivsed, ka nende soolestik laseb seedumata toiduosiseid läbi, kuid nendel ei tekita see maksa detoksifikatsiooni hea võimekuse tõttu terviseprobleeme.
Kahjulikest ainetest rääkides peame rääkima keha adaptiivsest võimekusest. Keha metabolismi võib võrrelda tulega, mis toodab suitsu, millest on vaja lahti saada. Meie metaboolne tuli (energia, mis on saadud taimest, mis omakorda on saadud päikeseenergiast) põleb aeglaselt ja genereerib väga palju suitsu, millega maks peab toime tulema. See on suits, mitte ained iseenesest, mis sageli probleeme tekitab. Seda, kuidas maks detoksifikeerib seda nn. suitsu, saab jagada kahte faasi.
MAKSA DETOKSIFIKATSIOONI KAKS FAASI
Esimene faas tegeleb „prügi ja prahi“ ettevalmistamisega. Selles faasis ei elimineerita midagi, materjal kogutakse kokku ja valmistatakse ette eliminatsiooniks. Näiteks muudetakse rasvlahustuvad toksiinid lahustuvamateks. Mida rohkem toksiinidega kokku puututakse, seda kiirem on see faas ja seda rohkem seda prügi kokku kogutakse. Sageli muudab see faas aineid veel toksilisemaks kui nad eelnevalt olid, paljusid aineid oksüdeerides toodetakse vabu radikaale.
See faas viiakse läbi P450 seeria ensüümide poolt ja P450 ensüümide sari sõltub paljudest toitainetest: B2, B3, B6, B12- vitamiinid, foolhape, glutatioon, aminohapped (BCAA/Hargnenud ahelaga aminohapped: leutsiin, isoleutsiin ja valiin), flavonoidid ja fosfolipiidid. Maks vajab ka antioksüdante, selleks et tegeleda vabade radikaalide kahjutustamisega. Inimesel, kellel on toidus palju toksiine või kellel esinevad seedeprobleemid, on tugev ja kiire I faas, mis tegeleb suure hulga sissetulevate mürkidega: k.a. sigaretisuits, kohv, alkohol, dioksiinid, heitgaasid, valgurikas toit, organofosfaatväetised, värvi lõhnad, küllastatud rasv, steroidhormoonid ja söestunud liha.
Liigne hulk toksiine ja kemikaale, näiteks niisuguseid nagu pestitsiidid, häirivad P450 ensüümide tööd, põhjustades üleaktiivsuse või nn „induktsiooni“. Selle tulemusena toodetakse suurt hulka vabu radikaale. Need on ebastabiilsed osakesed, mis reageerivad keharakkudega, põhjustades nende kahjustusi. Kui neid tekib palju, tekitavad nad maksa kahjustusi.
Nende vähendamiseks kehas vajatakse C-, A- ja E- vitamiini, seleeni ja fütotoitaineid puuviljadest, köögiviljadest, täisteraviljast, kapsalistest ning kvertsetiini. Need kõik toetavad maksa esimest detoksifikatsiooni faasi. I faasi üleaktiivsust põhjustavad kohv, dioksiin, küllastatud rasvad, organofosforilised pestitsiidid, värvi aurud, sulfoonamiidid, heitgaasid, ravimid.
Oluline on takistada selles faasis tekkivate toksiliste produktide tootmist.
Teine faas on seotud rohkem ülesehitamise kui lagundamisega. Arvatakse, et enamus sellest, mida keha üles ehitab, toimub detoksifikatsiooni eesmärgil.
I faas lõpeb sellega et selle lõpp-produktid kleebitakse konjugatsiooni protsessis kokku vajalike ainetega.
Paljud ained kleebitakse kokku glutatiooniga (glutatiooni konjugatsioon). Nii detoksifikeeritakse paratsetamooli, mille üledoosi korral aitab glutatiooni manustamine.
Osad toksiinid on väävlilembesed. Seda protsessi nimetatakse sulfatsiooniks ja seda kasutatakse steroidhormoonide, neurotransmitterite ja paratsetamooli puhul. Väävlit saadakse otse toidust: küüslauk, kapsalised, sibul, porru, ðalotid ja munad on head väävlit sisaldavate aminohapete, niisuguste nagu metioniini ja tsüsteiini allikaks. Kõik need toiduained edendavad teise faasi detoksifikatsiooni, neil on puhastav toime.
Osad toksiinid sisaldavad süsinikuühendeid, millega liitub metüülgrupp. Seda protsessi nimetatakse metülatsiooniks. Metülatsioon on võtme-detoksifikatsiooni protsess, mis sõltub foolhappest (rohelistes lehtedes ja ubades), vitamiinidest B12 (leidub loomsetes produktides) ja B6 ja tri-metüül-glütsiinist (TMG), mida leidub juurviljas. Enamus detoksikatsiooniks vajalikke metüülgruppe saadakse aga S-adenosüülmetioniinist (SAM). Metülatsiooni mehhanismi kaudu detoksifikeeritakse näiteks östrogeene ja toksilisi jälgmetalle (plii ja arseen).
Aspiriiniga kleepub kokku aminohape glütsiin ja seda nim glütsiini konjugatsiooniks.
Kui need teed on ülekoormatud, peab keha kasutama muud varianti ehk glükuronidatsiooni. Näiteks teeb ta seda paljusid trankvillisaatoreid lõhustades. Glükuronidatsiooni protsess sõltub kaltsium-d glükaraadist, mida leidub õuntes, brüsseli e rooskapsas, brokkolis, kapsas ja ubade idandites.
KAS LIIGA PALJU TOKSIINE VÕI LIIGA VÄHE TOITAINEID?
Biokeemilise protsessi toimumine võib saada häiritud mõlemal viisil. Näiteks homotsüsteiin, mis on metioniinist tsüsteiini tootmise toksiline vaheprodukt, mis kuhjub kehasse sulfatsiooni puudulikkuse (tingituna B6 vitamiini puudusest) või metülatsiooni (mis vajab B12 ja foolhapet) puudulikkuse tagajärjel.
Vääveldioksiid kütuse gaasides detoksifikeeritakse sulfatsiooni teel, mille ensüümid sõltuvad mineraalainest molübdeenist (selle rikkad on oad). Suurem kokkupuude koos Mo vähesusega viib heitgaaside talumatusele.
Kõik detoksifikatsiooni teed töötavad koos. Kui üks on häiritud, võtab teine töö üle. Näiteks homotsüsteiin kahjutustatakse glütsiini konjugatsiooni teel. Seepärast langetab glütsiini tarbimine homotsüsteiini taset.
HAPPE-LEELISTASKAAL JA DETOKSIKATSIOON
Happe-leelistasakaalu taastamine parandab vitaalsust ning abistab detoksifikatsioonil. Happeline keha varastab rakkudelt hapnikku ja võimaldab kahjulikel patogeenidel ellu jääda. Kui keha on liiga happeline, siis toitaineid ei omastata efektiivselt ja toidulisandid ei toimi. Kehast ja luudest viiakse hapete neutraliseerimise eesmärgil hoopis välja vajalikke mineraale nagu kaltsiumit, magneesiumit, kaaliumit ja naatriumi.
MAKS JA EMOTSIOONID
Tervenemise jaoks on oluline vähendada maksa emotsionaalset koormust. See soodustab maksa detoksifikatsiooni. Emotsioonid ja füüsiline keha töötavad käsikäes. Kui maks on terve, on emotsioonid meeldivad, kui maks on kinni, muutuvad emotsioonid irratsionaalseteks. Negatiivsed emotsioonid, stress ja vähene füüsiline aktiivsus häirivad maksa detoksikatsioonivõimet. Emotsioonid mõjutavad füüsist ja vastupidi.
MISSUGUNE ON KOORMATUD JA PUUDULIKU DETOKSIFIKATSIOONIVÕIMEGA MAKSA MÕJU KEHALE?
Esineb:
• pärmseente ja bakteriaalne infektsioon,
• toidu talumatus ja allergiad,
• tähelepanuväärne toitainete imendumise vähenemine,
• verbaalse ja mitteverbaalse kommunikatsiooni oskuste vähenemine,
• häiritud seedefunktsioon,
• langenud kognitiivne võimekus,
• keskendumisraskused,
• sensoorne ülekoormus,
• emotsionaalsed puhangud,
• nahalööbed (k.a. ekseem),
• kõrge hommikune uriini pH.
Mitteefektiivsed detoksifikatsiooni teed
Kui maksa I ja II faas on ülekoormatud, kuhjuvad toksiinid kehasse.
Paljud toksiinid on rasvlahustuvad ja ladestuvad kehas rasvkoesse, kuhu võivad jääda aastateks. Aju ja endokriin/hormonaalsed näärmed on rasvkoest koosnevad organid ning tavalised kohad, kuhu rasvlahustuvad toksiinid kogunevad. Sümptoomideks võivad olla aju düsfunktsioon, hormonaalne tasakaalutus ja neerupealise ülekurnatus.
Laisavõitu maks võib põhjustada vase kogunemise kudedes.
Nn. „ummistunud maksa“ puhastamisel on võimalik „tervenemise kriisi“ sümptoomide kogemine.
Laps ja keskkondlik kahjustus
Maailma Tervishoiu Organisatsioon väidab, et „lastel on väga suur risk saada keskkonna poolt tekitatud kahjustusi. 40% haigustest alla viieaastastel lastel arvatakse olevat tingitud keskkondlikest faktoritest. Need faktorid toimivad koosmõjus ja nende toimet suurendavad sotsiaalsed ja majanduslikud tingimused, sellised nagu konfliktid, vaesus, alatoitlus jms. Praeguseks ajaks on teada, et lapsed on haavatavamad keskkondlike riskide poolt ning tuleb ette võtta samme selleks, et lubada neil kasvada hea tervise juures ja panustada majanduslikku ja sotsiaalsesse arengusse“.
Igal aastal haigestub maailmas vähemalt 3 miljonit alla viieaastast last keskkonna poolt põhjustatud haigustesse.
Raskemetallid või toksilised metallid on veest viis korda tihedamad. Nad on stabiilsed elemendid, mida keha ei metaboliseeri, seedi ega eemalda jääkainetega. Nad on ka bioakumuleeruvad, läbivad terve toiduahela kuni inimeseni välja.
Seepärast on oluline vähendada igapäevast kokkupuudet toksiliste ühenditega, eemaldada kehast toksiine, taastada keha aluselist reservi ja minimiseerida vitamiinide ja mineraalidega keskkonna toksilist toimet. Toksiliselt toimivad ka pesupulbrid, autode heitgaasid ja kõik muud igapäevased keskkonnamürgid
Info pärineb http://www.vianaturale.ee/detoksifikatsioon-ja-puhastumine
Millega tõhustada maksa funktsioone?
Kuna maks peab väljutama organismist toksiine, siis ei saa teda taastada ega tema tegevust parandada ühegi keemilise vahendiga, mis ise ju koormab maksa ja
raskendab tema tööd. Selleks on väga head erinevad seene preparaadid. Eriti Lehise tael. Hiidmurumuna/Dozdevik/ aitab väljutada raskemetalle ja radioaktiivseid jääke.
Loodus on nii tark, et kõik vajalik on meie ümber olemas. Vastavalt kllimavöötmele on selleks erinevad ravimtaimed.
Meie kliimas on selleks võilill /kõik osad võilillest ja seemned/, maarjaohakas.
Ka soojemas kliimas kasvav artiśok on väga hea maksa tegevuse tõhustaja.
Maks vajab lisaks ka seleeni, mille vaeguse käes kannatavad Põhjamaade rahvad, kaasaarvatud ka meie.
Millega siis hoida oma maks töökorras?
Meie pakume Artisoki mahla ja Artisoki kapsleid. Väga tõhusad on maarjaohaka seemned, maarjaohaka õli.
Psoriaatikutele ja teiste nahahaiguste põdejatele
on maksa puhastajad, toetajad igapäevaseks tarbimiseks. Ei aita ainult kuuridest.
Kõik Artishokki, võilille, sigurit ja eriti maarjaohakat sisaldavad tooted on tõhusad ja kindlasti
tarvitage seleeni, kui on tsirroosi, hepatiidi või vähi oht. Vaata ka meie E-poe valikut
Tõhusad on maksa puhul ka seenepreparaadid. Vt. Artiklit. Lehise tael on väga tõhus just toksiinidest puhastamisel ning ka valkude lõhustamisel.
Seda kasutatakse ka maksa rasvumise korral.
Apteekides pakutavates käsimüügiravimitest on parim Liv52 /tunnistatud ravimiks/ ja Karsil.
Küsi lisainfot meie Biore Tervisestuudiost See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. 501 7960
Venemaa firma Mirra tootab ainulaadseid ja väga tõhusaid maksa puhastajaid ja toetajaid-
Miranda 1 ja Mirrasil 1, mille kohta saad täpsemat infot meie stuudiost.