Veregruppide iseloomustused
Kes meist poleks kuulnud veregrupidieedist või teooriast, et ka trenn tuleks valida vastavalt oma veregrupile. Sellest ei saada enam üle ega ümber. Jaapanis arvatakse, et veregrupp paneb paika nii iseloomu kui ka tervisliku seisundi. Seal on üha tihedamad juhused, kus ka tööle kandideerides küsitakse inimese veregruppi.
Uuringud näitavad, et näiteks suur osa müüjaist kuulub B-veregruppi, publiku menu pälvivad kõige kergemini 0-grupi verega inimesed, A-veregrupi omad on kõige töökamad ja tundlikumad, paljude geeniuste ja muidu andekate inimeste soontes voolab AB-grupi veri. Ka paljud noored tahavad enne kaaslase valikut teada saada nende veregruppi, sest see pidavat inimest hästi iseloomustada ja nad ei viitsi aega kulutada inimesega, kelle veregrupi iseloomustus neile ei sobi. Kõigil on oma vaimusilmas olemas oma lemmik veregrupp.
Milline on meie iseloom ja tervislik saatus?
A-grupp: On tihtipeale jonnakas ja tahab oma tahet läbi suruda, kuid on ka rahu ja kindluse armastaja. Ta jälgib liialt oma lähedaste tegemisi ja tegematajätmisi, aga seda kõike selleks, et tahab kogu südamest kõiki aidata. Ta on valmis tegema kõike täiuslikult, nõudes nii endalt kui teistelt liiga palju. Vahel võib ta olla tähenärija ja ka see ajab teised närvi. Talle loeb palju, mis temast räägitakse ja arvatakse. Samas on tal raske oma tundeid väljendada ning ta lausa peidab neid teiste, isegi lähedaste eest. See võib põhjustada arusaamatusi ning teha teda ennast õnnetuks.
Ta suudab pidada väga pikka viha, on suhteliselt kangekaelne ja ei loobu just eriti kergesti oma seisukohtadest. Tihtipeale esineb tal äkkviha. A-grupi esindaja on tavaliselt aga ise väga kergesti haavatav.
Pere on talle kõige tähtsam ning ta teeb kõik selleks, et perel oleks kena ja rahulik kodu. Selleks on ta nõus väga palju raha kulutama.
A-veregrupiga isikutel on kalduvus haigestuda nn tsivilisatsioonihaigustesse: infarkti,
neerukivitõppe, suhkruhaigusesse, kasvajatesse kalduvus aneemiaks
B-grupp: On A-grupi täielik vastand. Teda ei huvita, mida inimesed temast arvavad. Ta ei lase end kellegagi ega millegagi siduda, liigsed kohustused ainult segavad teda. Ta ei sekku tormiliselt asjade kulgu. Ta on elu jälgija, kes oskab enda jaoks parima välja valida ja kohaneda kiiresti. Ta teeb seda, mis teda huvitab. Korraga võib tal pooleli olla mitu tööd. Ta on andekas ja tulvil ideid. Loominguline tegevus istub talle kõige paremini. Ta on oma mõtetega alati sammu võrra teistest ees, kuid suudab ideede rakendusegi põhjalikult läbi mõelda. Uued mõtted ja ideed on tal nagu varnast võtta. Ta ei talu takistusi oma teel ja läheb närvi, kui keegi püüab talle vastu seista. Tunnetes on ta väga ergas. Pisarad on tihedad külalised tema elus. Ta on õpihimuline ja sotsiaalne, valmis teistega jagama väiksemaidki rõõme.
Kodu on talle väga tähtis, oma põhienergia saabki ta sealt. Ta armastab head toitu ning tihtipeale on ka ise hea kokk. Praktiline meel on tema trump vaatamata sellele, et tegelikult on ta unistaja. Ta võib jõuda ametiredeli tippu. Võimalik, et ta amet nii või teisiti seostub ajalooga.
B veregruppi omanikud asuvad oma tervisliku seisu poolest A- JA O grupi vahel.
0- grupp: Tal on energiat, et teha tööd vahest ka mitme inimese eest. Ta on õiglase meelega, astudes vahele kui märkab, et kellelegi tehakse liiga. Väga konkreetne arusaam heast ja halvast. Ta sukeldub oma erialasse, omandades seda põhjalikult, otsekui muud peale selle poleks maailmas olemaski. Oma loomult tahab ta olla juht. Kui ta on endale midagi pähe võtnud, siis teeb ta selle ka teoks, kasvõi nui neljaks. Tal on eriline võime eristada olulist ebaolulisest ning mõista teisi poolelt sõnalt. Ta hindab kõrgelt sõprust ja sõprussidemed on tugevad, kuigi nende sõlmimine võib nõuda pikka aega ja vaeva. Ta on positiivne inimene, pikka viha ei pea, halva unustab kiiresti.
Eesmärk on talle tähtis. Kui tal on vaja millegi ostmiseks raha säästa, siis ta ka säästab, olles kasvõi söömata. Ta armastab külalisi, talle meeldib rääkida neile oma kordaminekutest ja näidata oma kodu. Ta armastab kalleid autosid ja kallist interjööri, raha on tal tavaliselt lahedalt käes. Ta armastab kõike kaunist ja järgib riietuses usinalt moodi. Sisimas on ta romantiline ja õrn.
O grupi omanikud on tervise poolest kõige õnnelikumad. Neid ähvardavad vaid mao-ja sooltehaigused.Tavaliselt elavad nad kaua. Kinnitatakse, et tõenäosus elada 75. eluaastani on neil 60% kõrgem kui teistel. vale eluviisi ja toitumise korral
AB grupp: AB grupp on vastand 0 veregrupile. AB grupi esindaja otsib alati õiglust ja täpsust. Ta on endaga tavaliselt alati rahul ega vaata teisi kadestava pilguga. Auahnus ei ole tema iseloomuomaduseks, sest ta on reeglina oma eluga rahul. Ta on südamlik, mõnikord aga väga distantsi hoidev, külm ja kõrk. Ta ei ihka riidu ning on suurepärane lepitaja. Mistahes tegevus võib talle huvi pakkuda, kuid kahjuks ainult lühiajaliselt, küllastumine tuleb kiiresti. Kuigi ta annab oma parima, ei suuda ta pikalt keskenduda ega süveneda. Tal on hulk ideid, kuid enamasti on need pinnapealsed ega saa tegudeks. Ta on rahulik, sealsamas kergesti raevu sattuv. Nutt ja naer käivad käsikäes ja vahelduvad nagu teleprogramm nupust vajutades. Ta on abivalmis ega oska kunagi kellelegi öelda ei.
Ta peab väga lugu heast toidust. Maitsva roaga võite meelitada ta enesele südamesõbraks. Ta on ka ise hea söögivalmistaja. Tema nõrgim joon on unelmais hõljumine. Ka uni on talle tähtis – temast ei ole üldse asja, kui tal on seljataga magamata öö.
AB veregrupi kohta oskavad geneetikud vähe kosta, sest sellist gruppi tuleb vähe ette, mis teeb uuringud väga raskeks.
Veregrupi järgi toitumine
Viimase aja üks edukamaid toitumisprogramme on kahtlemata veregrupidieet. Tegelikult ei peakski seda dieediks nimetama, sest veregrupi järgi toitumine on elustiil- see, mida sa sööd, määrab ära ka sinu enesetunde, meeleolu ning ka eluea pikkuse ja kvaliteedi.
1999. aastal anti kirjastus Erseni poolt välja raamat "Toitu õigesti vastavalt oma tüübile." See raamat väidab, et veregrupp peegeldab inimese sisekeemiat, mis omakorda määrab ära viisi, kuidas organism toitaineid omastab. Nii nagu on iga inimene ainulaadne ja erinev, on ka veregrupid. Teatud toitained omastatakse kergesti ja mõningaid toitaineid jällegi raskemini.
Igale veregrupile soovitatakse oma menüüd ning on ära määratud sobivad, ebasobivad ja neutraalsed toiduained. Veregrupile kasulikud toitained mõjuvad organismile nagu ravimid, neutraalsed toitained tasakaalustavad ning veregrupile mittesobivad toitained mõjuvad organismile nagu mürk ja nende tarbimist tuleks vältida, kuna just need põhjustavad ka erinevaid haigusid, kurnatust, väsimust ja depressiooni. Raamatu autorid kinnitavad, et kui menüü vastab veregrupi vajadustele, tunneb inimene ennast hästi ning ilma liigse näljutamise ja enesepiinamiseta püsib ka kehakaal normis - kogu teooria aluseks on veregruppide eripärad.
Kommentaariks meie Biore Tervisestuudio kogemustest-
Olen ise O veregrupiga ja jätsin mõned kuud tagasi oma toidust välja piimasaadused. Kohe hakkas paranema enestunne, kadus väsimus ja psoriaasi laigud kadusid ka peast. Kehakaal enam ei tõusnud .
Meie poole pöördub kõige enam A veregrupiga inimesi, sest nende magu ja seedetrakt on õrn ning vale toitumine põhjustab neil kiiresti ka erinevaid vaevusi. Maohaavandid, refluks on selle tunnuseks. Paranemine on kiire, kui nad jälgivad neid allpool antud soovitusi ja kasutavad ka Aloe Verat või värske kartuli mahla. Väga kasulik on ka kasekäsn e chaga , millest valmistatakse teed või ekstrakti ja mis taastab soolestikku, mikrobioomi ja aitab toitainetel paremini seeduda-omastada.
Kui soovid toitumisjuhiseid järgida, siis jälgi ka seda, mida ütleb Sinu keha.
Kõik ei ole 100% vastuvõetav, seega tunneta ise endale sobivaid toiduaineid.
Toiduainete sobivust saab meie stuudios ka testida.
Erinevad veregrupid ning nende omapärad - mida tohib ja mida ei tohi süüa?
Veregrupid on: 0, A, B ja AB
Toitumissoovitused nendele veregruppidele on tehtud liha, kala, piimatoodete, rasvade, teraviljade, aedviljade, puuviljade, seemnete, kaunviljade, sõmertoitude, maitseainete, lisandite ja erinevate jookide kohta. üldiselt tuleb iga päev süüa kolm kuni viis portsjonit puu - ja aedvilju, 2-3 portsionit valke (piimatooteid, liha, kodulinnud, kala, muna ja pähklid). Liha võiks rohkem tarbida 0 tüüp, B tüüp peaks liha sööma vähem, aga A tüüp peaks liha üldse mitte tarbima.
0 veregrupp
Kui kuulute 0 tüüpi, reageerite kõige paremini proteiinirikkale toidule, mis sisaldab liha, kodulinde, kala ning mitmekesist puu - ja aedvilju.
Sobimatud on teraviljad, kaunviljad ja piimatooted.
0 tüüpi iseloomustab erakordselt kõrge maohappe sisaldus, mis võimaldab liha kergesti seedida ja omistada toitaineid. Teadlased väidavad, et 0- veregrupi esindaja on küti ja korilase järeltulija, kes oma elutegevuseks vajab nõtket keha ning peaks sööma punast liha, palju mereande ja rohelist aedvilja.
Kalatoodetest on kõige sobilikumad õlirikkad külmveekalad. Kalaõlil on ka selle grupi puhul eriline tähtsus, kuna teatud verehüübimisfaktorit on siin veregrupis vähe ja seda saab muuta võimekamaks just kala kaudu. Kala on kasulik ka joodiallikana.
Jood reguleerib kilpnäärme talitust ja 0 tüüp võib selle puuduse all kannatada.Väga hea joodiallikas on pruunvetikas ehk Kelp
Piimatooted ja muna on sellele veregrupile halvad proteiiniallikad, neid tuleks süüa väikestes kogustes.
Naised peaksid seega võtma iga päev täiendava koguse kaltsiumi. Juustu tarbimiseks on see tüüp halvasti kohanenud, kuigi muna võib süüa 3-4 korda nädalas.
õlidest suudab 0 tüüp omastada kõige paremini linaseemne- ja oliiviõli, mis mõjuvad positiivselt südamele, veresoontele ja need vähendavad kolesteroolitaset.
0 tüüp ei vaja pähkleid ja seemneid oma toidus, olenemata neist saadava kõrge taimse proteiini pärast. Kasulikud on vaid kõrvitsaseemned ja kreeka pähklid oma tsingirikkuse tõttu.
Loobuda tuleks nisust ja enamikest teraviljatoodetest. Sportides tegeleda jõuliste kehaliste harjutustega.
Toiduained, mida tuleks vältida: hani, peekon, sealiha, sink. Kaladest marineeritud heeringas, kaaviar, suitsulõhe. Edami- ja emmentaalijuust, kodujuust, parmesaan- , sinihallitus- ja shveitsi juust, jäätis, kohupiim, keefir, jogurt.
Maapähkliõli, maisiõli, maapähklid ja mooniseemned, pistaatsiapähkel.
Jahutoodetest kaerajahu ja kaerakliid, maisihelbed ja- jahu, nisukliid ja -idandid, tärklis, seitsmeviljasegu. Leivatooted, mis on tehtud idandatud teradest, mitmevilja, täisteranisuleivad, inglise kuklid, kaerajahukuklid, maisi ja nisujahukuklid. Nisud, jahud, manna, nuudlid, spinatipasta, täistera-nisujahu. Aedviljadest avokaado, baklazhaan, kapsa erinevad sordid, mais, oliivid, sinep.
Puuviljadest ja marjadest apelsin, banaan, kookospähklid, maasikas, mandariin, rabarber.
Mahladest apelsini, kapsa, õunamahl ja õunasiider. Maitseainetest need, mille põhikoostises on kaneel, kookospähkel ja mais, pipar, vanilje, äädikas.
Vürstikatest lisanditest ketshup, majonees, magusad marinaadid, marineeritud köögiviljad, vürtsised kastmed.
Taimeteedest ei ole soovitatavad aaloe, maasikalehed, nurmenukk, oblikas, paiseleht, päevakübar, senna, takjas, rabarber.
Erinevatest jookidest tuleks ettevaatlik olla kange alkoholiga, kohvi, coca-cola, gaseeritud jookide ja musta teega.
Kasulikud toiduained:
Lamba-, loomaliha ja hakkliha, maks, süda, uluki-, vasika- ja talleliha.
Kaladest haug, heeringas, heik, koha, ahven, lõhe, sardiinid, tursk, vikerforell.
Linaseemne - ja oliiviõli. Kreeka pähklid ja kõrvitsaseemned, kikerherned.
Aedviljadest brokoli, artishokk, sibulad, kaalikas, kõrvits, küüslauk, lehtkapsas, kartul, peet, mädarõigas, naeris, petersell, porrulauk, pipar, spinat, vetikad, võilill.
Puuviljadest ning marjadest viigimarjad, ploomid.
Mahladest ananassi -, ploomi- ja kirsimahl.
Maitseainetest karri, petersell, vetikad,till
Taimeteedest ingveri-, jalaka-, kibuvitsa-, peterselli-, piparmündi-, pärnaõie- ja võilille tee
Jookidest sobivad 0 tüübile ka soodaveed.
A veregrupp
A tüüpi inimene peaks veregrupidieedi järgi olema taimetoitlane (suur süsivesikute ja väike rasva sisaldus), tegelema vähem jõuliste harjutustega, nagu jooga või golf, mediteerima stressiga toimetulekuks.
A tüübile kõige parem on taimetoitlase dieet, ehk siis sojatooted, oad ja muud kaunviljad, teraviljad, aed- ja puuviljad ning vähesel hulgal kala.
Liha seedib ja imendub A veregrupiga inimene halvasti. Liha asendavad suurepäraselt mereannid ja tofu. Kuna liha seedub halvasti, suureneb A tüübi organismis seedetoksiinide hulk ning liha ei talletu lihaseid moodustava proteiinina vaid rasvadena. Vahel tarbitav lahja kanaliha on vastuvõetav, kuid seda tuleks toidu valmistamisel kasutada stiilis - pigem lisand kui pearoog.
Kala võib A tüüp süüa 3-4 korda nädalas täienduseks taimsele proteiinile.
Vältida tuleb õrna valgelihalist kala, näiteks nagu lest ja heik, kuna need sisaldavad lektiini, mis võib ärritada A-tüübi seedetrakti. Kalaõlid on südamehaigusi vähendava faktoriga, mis muudab kala A-tüübile väga oluliseks.
Piimatooted sellele tüübile ei sobi, kuna see veregrupp tekitab antikehi täispiima põhilise suhkru, D-galaktoosi vastu, mis moodustab B veregrupi antigeene. Küll aga A tüüp võib taluda väikeses koguses jogurteid, keefiri ja rasvata hapukoort.
Munade piiramine on samuti oluline - munad ei ole A tüübile lihtsalt optimaalne valguallikas.
A tüüp vajab korralikuks funktsioneerimiseks oma toidus rasva vähe. Lusikatäis oliivi- või linaseemneõli päevas on kasulik südamele. Seedehäirete vältimiseks peaks hoiduma maisiõlist.
A tüüp vajab pähkleid ja need on talle kasulikud proteiinikoguse andjana. Suurepäraselt sobivad kõrvitsa- ja päevalilleseemned, samuti mandlid ja kreeka pähklid. Kasulik on süüa ka maapähkleid, sest need sisaldavad vähivastaseid aineid.
Toiduained, mida tuleks vältida:
Kõiksugused lihad.
Kaladest angerjas, austrid, anshoovis, heeringas, heik, kaaviar, homaar, krabi, krevett, lest, suitsulõhe, rannakarbid.
Piimatoodetest Emmentalijuust, jäätis, kodujuust, parmesan-jasinihallitusjuust, või, shveitsi juust.
Maapähkliõli, maisiõli, seesamiõli. Pistaatsiapähklid, harilik aeduba, nisust erinevad kliid, kestad, seitsmeviljasegu, tärklis.
Leivatoodetest mitmeviljaleivad, inglise kuklid, nisukliikuklid, täisnisuleib. Manna, nisujahu ja spinatipasta.
Aedviljadest kapsa erinevad sordid, kartul, pipra erinevad sordid ja tomat.
Puuviljadest ja marjadest apelsin, banaan, kookospähklid, mango, mandariin, rabarber.
Mahladest apelsin ja tomatimahl.
Maitsetaimedest kappar, kajeenipipar, must ja valge ning punane pipar, äädikas ja zhelatiin, ketshupi ja majoneesi marinaadid.
Taimeteedest ja muudest jookidest naistenõges, oblikas, rabarber, punane ristik, kange alkohol, must tee, soodaveed ja õlu.
Kasulikud toiduained:
Haug, hõbeahven, lõhe, makrell, sardiin, siig, teod, tursk, vikerforell. Sojajuust, sojapiim, linaseemne - ja oliiviõli, maapähklid ja maapähklivõi, kõrvitsaseemned, kikerherned, mustad ja rohelised aedoad, läätsed.
Tatar, idandatud nisust leib, riisikoogid, sojajahuleib, kaera-, riisi-, rukkijahu.
Aedviljadest brokkoli, artitshokk, kaalikas, kõrvits, küüslauk, lehtkapsas, peet, sibul, naeris, mädarõigas, porgand, petersell, porrulauk, salat, spinat, võilill.
Puuviljadest ja marjadest ananass, aprikoosid, greip, jõhvikad, kirss, murakad, mustikad, ploom, rosin, sidrun ja viigimarjad.
Maitsetaimedest ingver, küüslauk, melissid, odralinnaseekstrakt, sojakaste. Vürtsidest ja lisanditest sinep.
Taimeteedest aaloe, zhennzhenn, ingver, jalakas, kibuvits, kummel, nurmenukk, palderjan, päevakübar, roheline tee, takjas, viirpuu.
Jookidest kohv ja punane vein.
B veregrupp
B veregrupiga inimesed peaksid sööma väga mitmekesiselt, igale veregrupile mõeldud toitudest varieeritud toitu, kaasaarvatud liha. Hästi sobivad punasekiulised lihad: talle-, lamba-, uluki ja küülikuliha. Vältima peaks aga kanaliha, kuna see sisaldab selle veretüübi vererakke aglutineerivat lektiini.
See veregrupp on ainuke, mis saab hästi hakkama ka piimatoodetega. Vältima peaks ainult teravamaitselisi tugevaid juustusorte, sest need ei ole kergesti seeditavad.
Mõned teraviljad, oad ja kaunviljad võivad B tüübile probleeme tekitada, kuid hästi sobib laialdane valik aed- ja puuvilju.
B tüübile sobib ka kala hästi, eriti hästi mõjub ookeani õlirikas süvaveekala, tursk, samuti valgelihaline kala, näiteks lest. Vähke, homaare, krabisid peaks aga B tüüp vältima. Soovitatakse ka lõhe.
B tüübile on üks supilusikatäis oliiviõli kasulik, vastunäidustatud on aga seesami-, maisi- ja päevalilleõli.Linaseemneõli mõjub neutraalselt.
Pähklid ja seemned väga hästi ei sobi - nad võivad selle veregrupi esindaja lausa haigeks teha.
Tuleks tegeleda mõõdukate harjutustega nagu uisutamine või jalutamine.
Toiduained, mida tuleks vältida:
Hani, kanaliha, part, peekon, sealiha, sink, süda.
Mereandidest anshoovis, austrid, barrakuuda, homaar, koha, krabi, krevetid, suitsulõhe, teod.
Jäätis ja sinihallitusjuust.
Maapähkliõli, maisiõli, seesamiõli, päevalilleõli, rapsiõli, kõrvitsaseemned, maapähklid, mooniseemned, pistaatsiapähklid, päevalilleseemned, sarapuupähklid, seesamiseemned, läätsed, mustad oad, kikerherned.
Maisihelbed, maisijahu, nisuidandid ja - kliid, oder, rukis, seitsmeviljahelbed, tatar, maisijahukuklid, mitmeviljaleib, nisukliikuklid, näkileivad, rukkileib, täisnisuleib, nisujahu, odrajahu ja rukkijahu. Aedviljadest avokaado, kõrvits, mais, oliivid, redised ja tomat.
Puuviljadest granaatõunad, kookospähklid, rabarber.
Mahladest ei sobi tomatimahl.
Maitsetaimedest ning lisanditest kaneel, maisisiirup, tärklis, mandliekstrakt, odralinnased, pipar, vürts, zhelatiin, ketshup.
Taimeteedest aaloe, paiseleht, ristik, pärnaõied, rabarber ja senna.
Jookidest ei sobi veel ka kange alkohol ja soodaveed.
Kasulikud toiduained:
Küülikuliha, lambaliha, talleliha, ulukiliha.
Kaladest sobivad väga hästi haug, heik, lõhe, makrell, sardiin, tigu, tuunikala ja vikerforell.
Piimatoodetest Fetajuust, jogurt, keefir, kodujuust, mozzarella.
Õlidest Oliiviõli.
Aeduba. Hirss, kaerajahu ja kliid, riis, hirsileib ja riisikoogid, kaera- ja riisijahu.
Aedviljadest brokoli, igasuguses kapsad, peet, petersell, pipar ja porgand.
Puuviljadest ja marjadest ananass, banaan, jõhvikad, ploomid, viinamarjad, papaia.
Maitseainetest ingver, kajennipipar, karri, mädarõigas ja petersell.
Taimeteedest zhennzhenn, ingver, kibuvits, petersell, piparmünt ja vaarikalehed ning roheline tee.
AB veregrupp
AB veregrupiga inimestel on nii A- kui ka B-grupi eelised ja vastupidavus. AB tüüp võib süüa enamikke toiduaineid, mis sobivad A ja B veregrupile, kuid tagasihoidlikult tuleb tarbida liha ja piima, põhiliselt sobib toiduks lihatu toit.
Lähtuda võiks A grupi soovitusest - asendada liha mereandide ja tofuga.
Sarnaselt B tüübile võib AB tüüpi organism kohaneda alternatiivse punase lihaga, kuid seda tuleb tarbida väikeste portsjonitena.
Kala mõjub sellele tüübile hästi, kuid vältima peaks valgelihalisi kalu, nagu näiteks heiki, lesta ja koorikloomi. Samuti peaks AB tüüp olema ettevaatlik, nagu B tüüpki, lõhe suhtes.
AB tüüp on piimatoodete ja munade suhtes kusagil vahepeal, siiski on täiuslikumad kergemini seeditavad piimatooted, nagu keefir, jogurt ja rasvata hapukoor. Munad on AB tüübile heaks proteiiniallikaks.
Soodsalt mõjub oliiviõli.
AB tüübil on kasulik reaktsioon maapähklitele, mis on tugev immuunsüsteemi võimendaja. Maapähklivõid tuleks siiski piirata sapivaevuste korral.
Tegelema peaks AB tüüp rahustavate ja lõdvestavate harjutustega.
Toiduained, mida tuleks vältida:
Hani, kanaliha, part, peekon, sealiha, sink, süda, loomaliha ja hakkliha, ulukiliha, vasikaliha.
Kaladest angerjas, austrid, anshoovis, heeringas, heik, kaaviar, homaar, krabi, krevett, lest, suitsulõhe, rannakarbid.
Piimatoodetest Jäätis, kamamabäär-, parmesaan-, sinihallitusjuust, täispiim, või, sherbett,
Õlidest maisiõli, seesamiõli, päevalilleõli,
kõrvitsaseemned, mooniseemned, päevalilleseemned, sarapuupähklid, seesamiseemned.
Harilik aeduba, mustad oad, kikerherned, maisihelbed, maisijahu, tatar, maisikuklid, maisileib, odarajahu ja tatrajahu.
Aedviljadest avokaado, artishokk, mais, oliivid, piprad, redised.
Puuviljadest ja marjadest apelsin, banaan, kookospähklid, mango, tähtvili, rabarber, granaatõun.
Maitseainetest ja lisanditest kappar, maisisiirup, mandliekstrakt, odralinnased, pipra erinevad sordid, vürts, äädika erinevad sordid, zhelatiin, marinaadid ja ketshup.
Taimeteedest jm jookidest aaloe, paiseleht, punane ristik, pärnaõied, rabarber, senna, kange alkohol, must tee ja soodaveed.
Kasulikud toiduained:
Küülikuliha, lambaliha, talleliha, kalkun.
Kaladest haug, hõbeahven, lõhe, makrell, sardiin, siig, teod, tursk, vikerforell, fetajuust.
Piimatoodetes tHapukoor, jogurt, keefir, kodujuust, mozzarella.
Õlidest-pähklitest Oliiviõli, maapähklid ja maapähklivõi, kreeka pähklid.
Punased aedoad, läätsed, hirss, kaerajahu, kaerakliid, riisikliid, hirsileib, idandatud teradest nisuleib, riisikoogid, rukkileib ja näkileivad, kaera-, riisi, rukkijahu, metsik, pruun ja valge riis, idandatud teradest nisujahu.
Aedviljadest brokkoli, kurk, küüslauk, lehtkapsas, lillkapsas, peet, petersell, võilill.
Puuviljadest ananass, greip, jõhvikad, tikker, kiivi, kirss, murakad, ploom, sidrun, viigimarjad ning viinamari.
Maitsetaimedest karri, küüslauk, mädarõigas, petersell.
Taimeteedest jm jookidest zhennzhenn, kibuvits, kummel, maasikalehed, päevakübar, roheline tee, takjas, viirpuu, kohv.
Artikkel on kokku pandud erinevatest artiklitest ning võib sisaldada teatud vasturääkivusi. See on soovituslikku laadi ning ei pruugi kõikidele sobida
Kasutatud kirjandus: raamat "Toitu õigesti vastavalt oma tüübile" ja http://www.sekretar.ee/
Toitumise puhul võiks järgida 80/20 printsiipi- 80% kasulikke ja 20% muid toiduaineid. Sellega peaks meie keha hakkama saama ja ei tohiks tekkida suuremaid vaegusi ja vastuolusid.
Kui nt. on tekkinud probleemid maoga, siis tuleb kindlasti üle minna rangele toitumissoovituste järgimisele.