Seeneravi e-fungoteraapia on teada tuntud ravimeetod paljude rahvaste loodusravis. Metsloomad kasutavad oma  tervisehädade leevendamiseks erinevaid seeni ning

inimesed on nende käitumist jälgides ja analüüsides jõudnud väga tõhusate ja paljusid hädasid leevendavete seenepreparaatide valmistamiseni.

Dr Michael Greger toob oma raamatus “Kuidas mitte haigestuda” (eesti keeles ilmunud 2019. aastal) esile ühe aminohappe ergotioneiini, mis on jäänud siiani tähelepanuta, kuid millel on ülitähtis roll oksüdatiivse stressiga võitlemisel. See huvitav seentes leiduv aminohape koguneb neisse kehaosadesse, kus oksüdatiivne koormus on enamasti suur, näiteks silmaläätsedesse ja maksa, aga ka sellistesse tundlikesse kudedesse nagu sperma ning luuüdi. Nendes kudedes aitab see kaitsta rakke, tungides mitokondrisse ehk raku jõujaama, kuhu muud antioksüdandid ei pääse ja seetõttu on see kergesti kahjustuv. Mitokondri kui raku energia­allika rivist väljalangemine toob kaasa kiirema DNA-kahjustuse ja rakusurma. Aminohapet ergotioneiini saab ainult toidust ja rikkalikumaks allikaks on austerservikud, aga seda leidub ka mustades ja Kidney ubades ja kanamaksas. Ning lisaks on see kuumutamiskindel.

Alles hiljuti avastasid Singapuri teadlased, kes uurisid seda aminohapet ja teisi seente koostisosi, et seente regulaarne söömine võib hoida meie kognitiivseid võimeid kauem erksana. See tegevus soodustab ajurakkude kasvu ning pärsib Alzheimeri ja dementsuse arenemist, hoides meid vaimselt noorena.

Seentes leidub rikkalikult B-vitamiine ja näiteks koliini, mis soodustab mälu paranemist ja õppimisvõimet, samuti närvirakkude tegevust. Oluliselt leidub B-vitamiinidest seentes ka folaati, ­mis toetab samuti närvisüsteemi, vereloomet, ainevahetust jm. Seened on ­tuntud ka D3-vitamiini sisalduse poolest, mis muu hulgas toetab närvikoe talitlust ja toetab kaltsiumi omastamist, mis omakorda osaleb närvirakkude erutuse edastamisel ehk sünapsi­protsessides.

Teadaolevalt on seened olulised mineraalainete allikad, neis leidub vaske, seleeni, tsinki, rauda, koobaltit. Vask on oluline antioksüdant, mis osaleb sidekoe, sh naha ehitusmaterjalide elastiini ja kollageeni tootmisel, aneemia ennetamisel ja vere hemoglobiinitaseme hoidmisel. Ka juuste kiire hallinemine on seotud vasevähesusega. Seleenipuudust on laialdaselt uuritud ning täheldatud selle olulist mõju immuunsusele, südame töö tagamisele ja koos E-vitamiiniga pikaealisusele. Samuti on leitud seleeni olulist rolli vähi ennetamisel. Paarikümne aasta tagusest uuringust nähtus samas, et eestimaalaste menüüs napib seleeni väga.

Uuringud on leidnud, et seente söömisel võib olla ka märkimisväärne immuunsust tugevdav toime. Florida Ülikooli toidukeemia ja toitumisteaduste osakonna läbi viidud kliinilises uuringus selgus, et igapäevaselt shiitake-seeni süües paraneb inimese immuunsus niisugusel viisil, mida teadaolevalt ei suuda esile kutsuda ükski täna turul olev ravim. Lisaks leiti, et laialt levinud aedšampinjonidel, nagu ka paljudel teistel seeneliikidel, võib olla põletikuvastane toime.

Kõige tuntumad on seened aga oma võimalike vähivastaste omaduste tõttu. Seened sisaldavad lektiininimelisi valke, mis suudavad ebanormaalseid ja vähirakke siduda ning suunata nad immuunsüsteemi poolt hävitamisele.

2016. aastal ilmus ajakirjas "Molecules" artikkel, kus öeldi järgnevat:

Hulk uurimusi on näidanud, et seened aitavad võidelda rinnavähi, hepatotsellulaarse kartsinoomi (üks maksavähi vorme), emakakaelavähi, kõhunäärmevähi, maovähi ja akuutse leukeemiaga. Lisaks on paljudest seeneliikidest leitud kasvajavastaseid ühendeid.

Ameerika naiste seas on rinnavähk levikult teine vähiliik. Seega on teadlased seente rinnavähivastaste omaduste kohta palju uurimusi läbi viinud.

Perthis asuva Lääne-Austraalia Ülikooli 2000 osalejagauurimusest selgus, et naiste seas, kes tarbisid vähemalt 10 grammi värskeid seeni päevas, oli rinnavähi tekke võimalus 64   % väiksem.

Jaapanis  ja Hiinas on aastatuhandeid kasutatud Korditsepsi ja Shiitaket, Kasekäsna on kasutanud meie esivanemad mao ja soolehädade ravis samuti pikka aega.

Kukeseen on tuntud helmentide vastase toimega jne.

Seenepreparaadid on nüüd ka Biore  stuudios saadaval ja E-poes