Kanepiseeme - ülitervislik ja täisväärtuslik ning väga mitmekesine!!

Kanepit (Cannabis Sativa L.) mainides lähevad paljudel mõtted automaatselt narkootikumide peale. Eestis on kanep tõesti tuntud kui ohtliku ja keelatud meelemürgina. Aga et kanep on juba aastasadu ja -tuhandeid olnud väga mitmekülgsete raviomadustega taim, et maailma esimene piibel on trükitud kanepist valmistatud paberile ja et maailma esimesed Levis Straussi teksad õmmeldud kanepist kangast, on vähestele teada. Henry Ford sai 20. saj algul isegi ühe kanepikiust ehitatud ja kanepidiisliga sõitva sõiduautoga hakkama, mis kahjuks jäi aga teatud põhjustel näidiseksemplariks. Tänapäeval on kanepiseemned toiduna mitmel pool maailmas taas hinda tõusnud. Ja seda õigusega.

Euroopa Liidus on lubatud kasvatada ainult tööstusliku kanepi sorte, mille all mõistetakse kiu- ja seemnekanepit. Kiukanepit - nagu nimi juba ütleb - kasvatatakse kiu saamiseks. Kanepikiust toodetakse kangast, paberit, ehitusmaterjale ning isegi autoosi. Siinjuures on ülitähtis kanepikiu hea kvaliteet. Seemnekanepit kasvatatakse väärtuslike ja tervislike kanepiseemnete pärast.

Kanepiseemne teeb eriliseks selle biokeemiline koostis

Seemnekanepi seemned sisaldavad ligi 35% kõrgväärtuslikku õli, ligi 25% proteiini, 20-30% süsivesikuid, 10-15% ballastaineid terve rida mineraalaineid (eriti fosforit, kaaliumi, magneesiumi, kaltsiumi, aga ka rauda ja tsinki), vitamiine (A, B-grupi (v.a. B12), C, E, karotenoide) ning klorofülli.

Kanepiseemne pulbrit vaata E-poest

Kanepiõli

Enamus meie igapäevastets toiduõlidest (päevalille-, rapsi-, soja-, ja maisiõli) sisaldavad küllaldaselt linoolhapet (oomega-6), millest aga ainult soja- ja rapsiõli - ja sedagi väheses koguses - alfalinoleenhapet (oomega-3). Alfalinoleenhappe poolest rikas linasemneõli rääsub aga kiiresti.

Kuna ka liha ja teravili ei varusta meie organismi oomega-3 rasvhappega, jääb nüüdisaja inimeste igapäevatoidus kahjuks tihti sellest elutähtsast rasvhappest vajaka. Tulemuseks võivad olla tervislikud probleemid ning halvimal juhul tsivilisatsioonihaigused. Siin saab kanepiõli aidata! Uurimused näitavad, et pikemaaegne kanepiõli manustamine alandab kõrgenenud kolestorooli taset veres, kergendab reumaatilise artriidi süptomeid ilma kõrvalnähte tekitamata, kergendab või ravib neorodermiiti põdevate inimeste vaevusi ning aitab tunduvalt premenstruaalse sündroomi(PMS) hädade puhul. GLA_rikka kanepiõli kasutamine igapäeva toiduõlina aitab ennetada artereskleroosi, südameinfarkti ja ajurabandust. Kanepiõli sobib ideaalselt salatikastmetele, võileivakatete, marinaadide ja dipikastmete valmistamiseks. Kanepiõli mitte üle 180 C kuumutada, seevastu keskmisel kuumusel hautamine talle kurja ei tee.

Mitte kasutada praadimiseks või friteerimiseks! Kanepiõli hoida kuivas ja jahedas ning alati suletult.

Kanepiõli teeb väärtuslikuks tema ülimalt kõrge mitmekordselt küllastamata rasvhapete osakaal, millest 50-58% moodustab linoolhape (oomega-6 rasvhape) ja 14-20% alfalinoleenhape (oomega 3-rasvhape). Neid rasvhappeid ei ole organism võimeline ise tootma, mistõttu peab ta neid saama valmis kujul toiduga. Ainukesena toiduõlidest on kanepiõli essentsiaalsete rasvhapete vahekord 3:1, mida peetakse inimorganismi ainevahtusele kõige kasulikumaks. Peale selle sisaldab kanepiõli ainukesena toiduõlidest 1,5-6% gammalinoleenhappeid (PGE1) omavad positiivset toimet põletikele, nahahaigustele, allergiatele ja immuunsüsteemi häiretele. Tavaliselt on inimorganism ise võimeline linoolhappest GLA-d sünteesime, geneetlise eelsoodumuse, stressi ning vale või ühekülgse toitumise puhul võib aga esineda vajakajäämisi, mis omakorda võivad põhjustada väga erinevaid haigusi. Teaduslikud uurimused on näidanud, et kanepiõli manustamine aitab ennetada arteroskleroosi ja leevendada või isegi välja ravida neurodermiidi sümptomeid. Oma linool- ja linoleenhappe sisalduse tõtu on kanepiõlil tähtis osa arstimi ja toidulisandina.

Üks paljudest kanepiõli headest omadustest on see, et ta ei tee meid nii ruttu paksuks, kuna keha ei ladesta seda rasva kudedesse, vaid kasutab selle koheselt energia tootmiseks. Juhul muidugi, kui me õli tarbimisega ei liialda. 30grammist õlist või 100 grammist kanepiseemnest piisab, et organismi päevane vajadus essentsiaalsete rasvhapetega rahuldada. Lisaks sellele sisaldab kanep väga kõrgväärtuslikku valku, mis koosneb kõrgväärtuslikest aminohapetest. Toiduvalkude ülesandeks on tagada kehas kudede kasv ja säilimine. Meie organism suudab 20-st põhiaminohappest oma elutegevuseks sünteesida umbes pooli. Ülejäänud üheksa on asendamatud ning meie organism peab need saama toiduvalkudest (seega meie igapäevasest toidust). Ning ka siin hiilgab kanep. Kanepivalk varustab meie organismi kõikide meie organismile vajalike aminohapetega ning seda veel inimorganismile kõige sobivamas koostises. Siinjuures olgu mainitud, et gluteenvalku kanepiseemnetes ei ole. Seega sobivad kanepist tehtud toidud ka tsöliaakiahaigetele.Kanepiseemnete mõju on siiski "joovastav", igatahes selgesõnaliselt lubatud ning äärmiselt tervislik.

Kelle jaoks on kanepiseemned head?

Kanepiseemned ning neist tehtud toiduained on kasulikud kõikides vanustes inimestele. Hanf&Natur-i kanep pärineb mitte ainult mahepõllundusest vaid on ka vaba allergiat tekitavatest või soodustavatest ainetest. Kanepist valmistatud toiduained võimaldavad ka allergikutel mitmekülgselt ja täisväärtuslikult toituda. Eriti just tsöliaakiahaigetel - kanep on gluteenivaba - ja neorodermiiti põdevatele inimestele on kanep igati väärtuslik alternatiiv.

Tänu oma kõrgväärtuslikule proteiinisisaldusele ja mitmekordselt küllastamata rasvhapetele on kanepiseemnest tooted kasulikud ka sportlastele. Kanep ei varusta inimorganismi mitte ainult proteiinist ja taimsest rasvast toodetud energiaga, vaid ka vitamiinidega ning korvab mineraalainete kaod. Tänu mitmekordselt küllastamata rasvhapete kõrgele osakaalule kanepiõlis ei ole rasvapolstrid nii varmad tekkima, kuna rasva lõhestumisel tekkinud energia kuulub kohe edasitöötlemisele.

THC

Kardetud või siis ihaldatud narkootilist mõju sisaldavat tetrahüdrokannabinooli ehk THC-d leidub põhiliselt emase kanepitaime õieregiooni lehtedes ja õites. Seemnetes narkootilise mõjuga toimeained puuduvad. Seemnete peksmisel võib küll juhtuda, et THC väärtus sisaldab kanepivaik võib kleepuda seemnete väliskestadel. Euroopa Liidus on lubatud kasvatada kanepi sorte, mille THC väärtus võib ulatuda maksimaalselt 0,2%-ni. Seega on THC kogus seemnekestadel nii minimaalne, et sellest narkojoovastuseks ei jagu. Ning kooritud kanepiseemnete puhul on seegi "mure" murtud. Kanepiseeme tervist ei riku!

Rasvhapped

Ülikõrge küllastamata rasvhapete sisaldus 100g kanepiõlis:

50-70g linoolhapet

15-25g alfalinoleenhapet

2-4g harvaesinevat gammalinoleenhapet

Info pärineb www.parimpood.ee

VT ka linaõli ja kanepiõli võrdlust:

http://www.agrobio.ee/lina_ja_kanepioli_keemia.html

VAATA VEEL