„Savi vähendab põletikku, tõmbab välja haiguslikud ja mädased ained ning puhastab haavandeid. Suurepäraselt aitab see pea- ja seljavalude, põletike, paisete, mürgistuste ja traumade korral.“ Nii on väitnud saksa abt ja ravitseja Sebastian Kneipp. Müncheni professor Schlager on pidanud samal põhjusel heaks sisehaiguste ravimise vahendiks savi. See neelab kõik sisemiste mürkainete liigid ning teeb kahjutuks ja väljutab patogeensed mikroobid.

Vahel hakkab kompressiks kasutatud savi vastikult haisema – haigus on sellesse üle läinud. Seespidisel tarvitamisel võime täheldada sedasama: maos ja soolestikus kogub savi endasse mürgid ja mikroobid, teeb need kahjutuks ja väljutab organismist. Savi omadus neelata mürgiseid ja toksilisi aineid on tõestatud ka laboratoorsete katsetega. Katserotile anti väike kogus strühniinilahust ja ta suri mõne minuti jooksul. Sama kogus anti teisele rotile, kuid lahusele oli lisatud väike kogus savi. Selle katselooma organism tuli mürgiga hästi toime. See viitab asjaolule, et savi neelas mürgi endasse. Vähesed teavad, et savi baasil valmistatakse puudrit ning tänu absorbeerivatele omadustele on see leidnud kasutamist ja toiduainetetööstuses. Näiteks puhastatakse savi abil taimeõli. Paneme katse korras liitrisse piima lusikatäie savi. Näeme, et piima seisab ka kõige kuumema ilmaga mitu päeva värske – oleme saanud loomulikul viisil steriliseeritud ja suure elujõuga piima. Savi väga tugevat antibakteriaalset toimet kinnitab tõik, et peale selle sisaldab savi raadiumi, mis kõrvaldab meie organismist kõik roiskuva ja keha rakke kahjustava – sealhulgas kasvajate tekitajad.
Raadium on savi komponentidest kõige radioaktiivsem ja tugevaima toimega element. Mida pikemat aega savi päikese käes hoitakse, seda rohkem sisaldab see raadiumi. Saviga ravimisel saab organism seda elementi puhtal kujul, loomulikus olekus ja organismile vajalike annustes. Mängus on targa looduse enda käsi ning ükski mikroob, viirus ega muu mikroorganism ei suuda sellisele kiirgusele vastu panna. Tänu radioaktiivsusele on savi parim looduslik sterilisaator. Erinevalt keemilistest antiseptikutest, mis hävitavad peale mikroobide ka terveid rakke, tugevdab savi mikroobe ja nende mürke kõrvaldades organismi immuunsust, aitab tal võidelda nakkuse vastu, uuendab rakke ja annab nelie jõudu vananemisest tingitud kahjustuste vastu seista.

Haigele kohale pandud savikompress toimib nagu elustav magnetvihm, mis annab elundile jõudu ja tervist ning kõrvaldab kõik tõvestava ja ebanormaalse. Et selles veenduda, piisab ühest kompressist. Savi radioaktiivsus taastab rakkude elektromagnetilise tasakaalu, puhastades ühtlasi verd, näärmeid ja närvikeskusi ning karastades anievahetust. Peale raadiumi sisaldab savi veel paljusid inimorganismile vajalikke sooli ja mikroelemente: fosforit, rauda, lämmastikku, kaltsiumi, magneesiumi, kaaluiumi ja räniühendeid, pealegi veel hästi omastataval kujul ning optimaalses proportsioonis ja kombinatsioonis. Läbides seedetrakti täies ulatuses, annab see jõudu kogu organismile. Radioaktiivsed osakesed stimuleerivad mao ja soolte limaskesta ja aktiveerivad seedetegevust. Savi toimel uuenevad nõrgenenud rakud ning organism saab just neid mineraalsooli, millest tal vajaka on. Ühtlasi korjab see aine endasse kõik toksiinid, mürgid, roisugaasid ja liigsed happed ning juhib need välja, puhastades niiviisi kogu organismi. Podagra, ateroskleroosi, diabeedi, naha-, vere,- maksa-, sapipõie-, neeru- jm. Haiguste puhul tuleks savi sisse võtta. Juba pärast kaheksapäevast ravi suureneb haigetel punaste vereliblede arv ja paraneb jume. Erütrotsüütide hulga suurenemist saab kontrollida enne ja pärast saviravivõetud analüüside abil. Punased verelibled leiavad savist uut energiat, mis aitab neil osa võtta rakkude uuendamisest. Seepärast peaksid kõik inimesed, kes kannatavad verevaesuse, mineraalainete vähesuse või lümfihaiguste all, samuti kasvueas lapsed jooma pidevalt savivett. Ravi käigus paranevad neerude talitlus ning maksa ja sapipõie funktsioon.

Nii laste kui ka täiskasvanute puhul on ühekordne sissevõetav annus 5- 10 g savipulbrit, mis lahustatakse soojas vees. Mõnikord tundub ravi algul, et tõbi ägeneb ja enesetunne halveneb, aga see ei pea paika: savi kisub endasse toksiine, juhib need organismist välja ja aitab meil paraneda. Savi on puhas ja looduslik ning viga ei peitu mitte savis, vaid haige organismis. Meie saviasjatundja Aino Asszony hindab kõrgelt sinisavi võimet tõmmata endasse negatiivset energiat. Profülaktika mõttes soovitab ta segada igal hommikul teelusiktäie peeneks hõõrutud savipulbrit klaasi vee hulka, lasta liivaosakestel põhja vajuda ja juua. „Turgutust saanud organism on teile igatahes tänulik. Kui teil jätkub püsivust, märkate endas kindlasti meeldivaid muutusi.

Kui palju tohib savi tarvitada?
Sissevõetava savi hulk sõltub organismi vajadustest. Savi ei ole kahjulik, kuid võib erandjuhtudel esile kutsuda ebameeldiva reaktsiooni. Kui teil on magu nõrk, jooge esialgu väga lahjat lahust. Kui organism on juba harjunud, võite sisse võtta pool teelusikatäit, seejärel aga juba terve lusikatäie. Peatselt tohite suurendada kogust kahe lusikatäieni, mida võite võtta korraga või jaokaupa. Kes armastab palju süüa või tahab tervist taastada, võib sisse võtta neli teelusikatäit päevas – kaks hommikul ja kaks õhtul enne magamaheitmist. Kasulikum on savi võtta hommikul, kohe peale ärkamist. Alati tuleks seda teha enne sööki. Pärast hommikust savi võtmist ei maksa palju süüa. Kui savi tarvitamine kutsub esile kõhuvalu, siis tuleb asendada savi mõneks ajaks lahjendatud sidrunimahlaga. Savivett võib ravi otstarbel juua mitu kuud või isegi aasta, kuid on otstarbekas pidada aeg-ajalt vahet, et magu saviga liiga ära ei harjuks. Jooge näiteks savi 21 päeva ja tehke siis 9-päevane vaheaeg. Muidugi peab iga haige määrama ise kuuri pikkuse, lähtudes oma seisukorrast ja vajadustest. Savi tarvitamise ajal soovitavad tervendajad hoiduda teistest ravimitest: pole mõtet ravida end saviga, vabastamaks organismi mürkidest ja küllastades seda samal ajal uute mürkidega. Savi on soovitav hoida võimalikult sageli värske õhu ja päikese käes – las ta kogub päikesekiirgust.

VEEL VÕIMALUSI:

Suuloputus: hoidke savivett veidi aega suus ja sülitage siis välja. Muudab suuõõne vastupidavamaks bakterite suhtes, tugevdab igemeid, hea kroonilise mandlipõletiku ja angiini puhul ja vältimiseks.

Saviveevannid: hea alakõhu, neerude ja jalgade raviks. Protseduur võiks kesta sõltuvalt haige olukorrast 30 min – 1 tunnini. Mõnikord võib haige esialgu nõrkust tunda, aga see läheb mööda.
Saviveega hõõrumine: Suur vatitampoon teha savivees märjaks ja sellega haigeid kohti hõõruda. Reuma, artriidi, närvihalvatuse ja anküloosi puhul tuleks toime tugevdamiseks segada savilahuse hulka 2-3 purustatud küüslauguküünt. Tuberkuloosi korral hõõruda selle seguga 2-3 korda päevas rinda ja kõri.

Mähised: Mähiseid tehakse savivees niisutatud linaste või puuvillaste linadega. Need alandavad palavikku ja rahustavad närve.
Maskid: Savi on tuntud kosmeetiline vahend juba muinasajast. Saviga koos võib kasutada erinevaid õlisid ja ravimtaimi.
Nahahaiguste raviks: seal hulgas abstsessid, karbunkulid, ekseemid, psoriaas, roos, soolatüükad ja isegi kiilaspäisus.

Klistiirid: Näiteks kroonilise kõhukinnisuse puhul teha klistiiri kehasooja saviveega 3 päeval, siis päev vahet, veel 3 päeva, siis 15 päeva vahet ja kuuri korrata.
Teisi haigusi, mille puhul savist võib abi olla: silmahaigused, kõrvapõletik, uroloogilised haigused, diabeet, depressioon, unetus, neuroosid, halvatus, peavalu, migreen, hamba – ja igemehaigused, südamehaigused, veenilaiendid, hingamisteedehaigused,seedeelundite haigused, kasvajad, vähk.

Materjal pärineb raamatust „Saviravi“, kirjastus „Sünnimaa“, 2001