Mürkel (Morchella conica), vanarahvas kasutanud seda kui:

  • Nägemise taastajat
  • Lühinägelikkuse vähendajat
  • Vanaduslik kaugenägelikkuse
  • Katarakti ja glaukoomi

Vanades Novgorodi kasetohust ürikutes , mida on leitud Püha Panteleimoni kiriku alt, avastati kloostri plaan raviseente korjamise kohta, taela ja mürkli kogumiseks. Sellistes seeneürikutes tuuakse ära retseptid, kuidas ja milliste haiguste puhul tuleb kasytada raviseeni. Nägemise ravimiseks neist kaugetest aegadest on kasutatud mürklit, neid imelisi seeni. Nendega raviti lühinägelikkust, vanaduslikku kaugenägelikkust ja katarakti.

Tegelikult oli see venelastele vajalik, sest prille polnud veel leiutatud, aga nägemine vedas ka vanal ajal alt. Näiteks meeste kloostri kloostriülem mitte ainult ise ei võtnud regulaarselt mürkli nastoikat, vaid soovitas seda munkadele ja noviitsidele.

Mürklis leiti aineid, mis mitte ainult ei tugevdanud silma lihaseid, vaid ka ainet, mis töötab silma kristalliga, ei lase tal tuhmuda. Peale 40-50 eluaasta areneb statistika andmetel igal kolmandal inimesel katarakt. Silma mikrokirurgias saadakse selle probleemiga hakkama operatsiooni abil,vahetatakse silma kristall kunstliku vastu, kui kas seda on vaja, kui saab läbi lihtsate vahenditega.

Praegu on juba loodud preparaate mürklite baasil ja juba on läbinud kliinilise proovi oftalmoloogia kliinikus. Kahe aasta jooksul võib rääkida juba selle preparaadi efektiivsusest 20-30 %, katarakti risk väheneb 80%, ja esineb ka juhuseid, kui kristall läheb heledamaks.Uue preparaadi puuduseks on tema pikk kasutusaeg ( mitte vähem kui pool aastat ja ei ole soovitav tarvitada tetratsükliini rea preparaate.