Murumuna

Seen-tolmuimeja

Seentel on üks unikaalne omadus, mitte eriti meeldiv nende korjajatele: korjata endasse raskeid metalle, radioaktiivseid aineid, mürgiseid lenduvaid ühendeid. Tõesti, kui kusagil on keemiakombinaat, siis seened lähedal metsas on kõikivärvi, mis elemendid õhus leiduvad, mida tehas välja laseb.

See iseärasus osutus ökoloogiateenistuse jaoks kasulikuks. Seeni kasutatakse pinnase puhastamiseks. Näiteks 10 puravikku, mis on kasvanud radioaktiivses pinnases, puhastavad meetri musta pinnast. Kuid kõige efektiivsemaks „puhastajaks” on tunnustatud murumuna. Temale pole puhastamises vastast. Meedikute uurimise tulemusena on kindlaks tehtud, et organismis peab seene pulber ennast täpselt nii üleval: seene rakud imevad endasse nagu tolmuimeja raskemetallide aatomeid ja raadionukleiide, ftoori, kloori ühendeid.

See aga tähendab, et murumuna preparaadi profülaktiline sissevõtmine muudab kahjutumaks töötajate töö keemiaettevõtetes, aitab  ennetada sarkoidoosi, ftoroidoosi jne teket, kes aga elavad radiatsiooni tsoonides suurtes linnades, loomuliku radiatsiooniga linnades-Murmansk ja Severodvinsk, saastatud tsoonides peale Tšernobõli- aitab ennetada ka endokriinseid haigusi.