Kinoa ehk tðiili hanemalts (ingl.k. quinoa) on üks inimkonna vanimaid kultuurtaimi. Kinoad kasvatati Lõuna-Ameerikas juba 6 tuhat aastat tagasi. Sealsete pärismaalaste jaoks oli see kartuli ja maisi kõrval üks põhitoiduaineid.
Inkade jaoks oli kinoa püha taim, kandes nime "seemnete ema". Oma jõudu ja vastupidavust andvate omaduste tõttu kutsuti teda ka "asteekide kullaks".
Hispaaniast pärit vallutajad keelasid indiaanlastel kinoa kasvatamise ja hävitasid põllud. Kinoakasvatus hääbus sajandeiks, kuni ameeriklased selle 1980. aastate alguses taasavastasid ja seda uuesti kasvatama hakati.
Kinoa on taim, mis annab arvukalt pisikesi söödavaid seemneid. Peedi ja spinatiga ühte perekonda kuuluva kinoa seemned on hirsist veidi suuremad ja nende maitse meenutab pähklit. Olenevalt sordist võivad seemned olla kas kollakasvalged, roosad, oranþid, punakad või mustad.
Kinoa tervistav mõju
Kinoa on heaks vahelduseks meie toidulaual ning pakub gluteenivaba dieedi korral alternatiivi teraviljadele. Kinoad peetakse kergesti seeditavaks toiduks, seega sobib hästi ka väikelastele.
Esile tasuks tuua asjaolu, et kinoal on kõrge valgu- ja lüsiinisisaldus. Enamiku teraviljadega võrreldes on kinoa tunduvalt valgurikkam. Ta sisaldab kõiki 8 aminohapet, mis on taimemaailmas väga haruldane. Need aminohapped on väärtuslikumad ja paremini tasakaalustatud eelkõige tänu suurele lüsiini-, metioniini,- ja tsüsteiinisisaldusele.
Kinoa on suurepärane magneesiumi-, raua- ja kaltsiumiallikas (magneesium ja kaltsium suhtes 3:1). Samuti sisaldab vaske, tsinki ja fosforit ning parajas koguses B2 ja E-vitamiini.
Kinoa glükeemiline koormus on madal, mis tähendab, et kinoast tehtud toidud annavad täiskõhutunde pikaks ajaks. Tegemist on aluselise toiduainega, mitõttu see aitab hoida organismi terviseks vajalikku aluse-happe tasakaalu.
Kuidas kasutada?
Enne keetmist tuleks kinoa voolava vee all korralikult loputada, kuni pesuvesi enam ei vahuta. Kinoaseemneid katab vaigusarnane looduslik saponiinikiht, mis on mõrkja maitsega. Kuid paljud tootjad on selle enne müügile paiskamist sageli juba eemaldanud.
Kinoa keetmiseks võta ühe osa seemnete kohta kaks osa vett, lase korraks keema ja kuumuta madalal tulel 10-15 minutit. Kinoa on valmis, kui seemned muutuvad poolläbipaistvaks ja valge idu eraldub tera kehaosast, nähes välja justkui valge spiraalne saba.
Kinoa sobib suurepäraselt riisi, kuskussi ja pasta asendamiseks. Kinoast saab keeta putru, kinoaseemneid võib lisada suppidesse, salatitesse, pajaroogadesse ja köögiviljatoitudesse. Võib serveerida hommikupudruna koos pähklite, puuviljadega ja meega. Jahvatatud kinoad (kinoajahu) võib kasutada muffinite, saiade ja pannkookide retseptides maitse ja tekstuuri elavdamiseks.
Retsept: Kinoasalat ubadega
Sega 1-2 tassitäit keedetud ja jahutatud kinoad ühe purgi (pinto vm) ubadega, ¼ tassitäie kõrvitsaseemnetega, 3 lõigutud talisibula ja koriandriga. Lisa külmpressitud oliiviõli ja sinepit. Maitsesta salat soola ja pipraga ning naudi.
Retsept: Soe kinoasalat röstitud köögivlijadega
1 maguskartul, koorega, kuubistatud
1 väike punane sibul, hakitud
1 paprika, hakitud
1 väike suvikõrvits, tükeldatud
2 kaks küüslauguküünt, viilutatud
1-2 spl mahedamaitselist, kuid mitte extra virgin oliivõli
200 g kirsstomateid
150 g kinoad
1 tl puljongipulbrit
2 triiki spl kõrvitsaseemneid
erinevat maitserohelist
Eelsoojenda ahi 200 kraadini. Pane aedviljad vormi (v.a. tomatid), pihusta õliga üle, sega kõik läbi ja küpseta 40 minutit. Lisa kirsstomatid ja pane ahju tagasi 15-20 minutiks.
Pane kinoa ja puljongipulber potti ja kata veega (1 osa kinoad, 2 osa vett). Lase keema ja hauta 13-15 minutit. Tõsta kõrvale, kui kinoa on paisunud ja vesi ära keenud.
Viis minutit enne juurviljade valmimist pane kõrvitsaseemned ahjuplaadile ja rösti neid ahjus kõige ülemisel astmel
Sega köögivili ja maitseroheline kinoa sisse ja puista seemned kõige peale. Võib süüa nii kuumalt kui ka külmalt.
Allikas: Via Naturale